22 Ekim 2018 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Osman Nevres YILMAZLAR / Çevre ve İnsan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PLASTİK DÜNYA’NIN BAŞINI AĞRITIYOR

26 Aralık 2017 Salı 11:13

Biz ne yapabiliriz!

1.Plastik poşet kullanmamalı

Plastik poşetlerin doğada kaybolması 500 yıla kadar çıkabiliyor. Dünya genelinde her yıl 5 trilyon adet plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor. 2015 yılında İngiltere'de süpermarketlerde poşetler paralı olmuş. Bu uygulamayla poşet kullanımı yüzde 83 azalmış. Alışverişte sepet, bez çanta, file ya da kese kağıdı kullanılması çok önemli 2002 yılında Karaman TEMA İl Temsilciği olarak böyle bir faaliyet yapılmıştı.

2. Plastik şişe kullanmayın

Dünya genelinde her bir dakikada bir milyon plastik şişenin kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu da bir milyar dört yüz kırk milyon demektir.2021'e kadar bu rakamın yüzde 20 daha artacağı hesap ediliyor. Tüketicilere plastik şişe yerine yeniden kullanılabilen cam şişeleri öneriyoruz.

3. Kahve kupası kullanabiliriz

Çevre örgütü Greenpeace’nin verilerine göre İngiltere'de yılda 2,5 milyar kağıt kahve bardağı kullanılıyormuş ve bunların sadece 400'de biri geri dönüştürülüyor. Kahve alışkanlığı olan herkes çantasında kahve kupası taşıyabilir. Kafelerde cam bardakta çay, kahve fincanında kahve içmeli ve işletmeyi buna zorlamalıyız.

4- Plastik kaşık çatal tabak kullanmaya ne demeli

Genellikle yıkama derdi olmadığı için öğle yemeklerinde plastik tabak kaşık ve çatallar kullanılıyor. Bu giderek yaygınlaştı ve abartı haline geldi. En azından evlerimizde ve pikniğe gittiğimizde buna itibar etmemeliyiz.

5- Organik pamuklu ped tercih edilmeli

”Women’s Environmental Network”adlı örgüt kadın sağlık ve çevre konularında çalışmalar yürütüyor.Bu örgüte göre kadınlar yaşamları boyunca, adet dönemlerinde 11 bin ped ve tampon kullanıyor. Bu ürünler her yıl yüz binlerce ton atık oluşturuyor. Uzmanlar bunların yerine yıkanıp yeniden kullanılabilen regl kapları ya da organik pamuktan yapılmış pedlerin kullanılmasının daha doğru olacağını söylüyorlar.

6-Pipet kullanmamalı

Sadece ABD'de yılda 175 milyar plastik pipet kullanılıp, çöpe atılıyormuş. Çevre örgütleri restoranlarda pipetlerin yasaklanması için kampanya yürütüyorlar. Pipet kullanımını biz reddetmeliyiz.

7- Mikro plastik büyük problem

Mikro plastiğin besin zincirimize girmesi büyük problem. Denizlere atılan plastikler bir şekilde parçalanıp küçüldüğünde balıklar yanlışlıkla yiyorlar, dolayısıyla biz de almış oluyoruz. Plastik ve ambalaj endüstrisi sorunun farkına vardı ve biyolojik olarak parçalanabilir ürünleri geliştirmeye başladı. Grenpeace’e göre okyanuslarda yılda 12.7 milyon ton plastik atık birikiyor.

Bunda birçok günlük kozmetik ve temizlik ürününde kullanılan ve mikro boncuk adı verilen minik plastik parçacıkların rolü büyük. Bazı ülkeler, mikro boncuk kullanımını kısmen ya da tamamen yasaklıyor. M Bazı büyük kozmetik şirketleri artık ürünlerinde mikro boncuk kullanmama taahhüdünde bulunuyor. Bu konuda ne yapmalı. *Mümkünse plastik paketli ürünler satın almamalıyız.*Plastik boncukları olan kozmetik ürünleri satın almamalı,*Plastik ürünleri örneğin poşetleri tekrardan kullanmalı, *Plastik atıkları doğaya atmak yerine, geri dönüşüme ulaştırmalı *Mikro plastik ile ilgili bilgileri ailemiz, arkadaşlarımız ve tanıdıklarımıza aktarmalıyız.

Hoşça kalın.

Osman Nevres YILMAZLAR

osmannevres42@hotmail.com

Bu yazı toplam 674 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ