26 Mart 2019 Salı
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus ambargosu mutlu edecek.
02 Aralık 2015 Çarşamba 16:27

Rus ambargosu mutlu edecek.

Ekonomistler, Rusya’nın sebze-meyveye getirdiği yaptırımın Türkiye’de enflasyona olumlu etkisi olacağını belirterek, “Düşen dolarla birlikte mutfağa yansıyacak” dedi.

Türkiye-Rusya krizi, iki ülke arasındaki milyarlarca dolarlık ticaret ve yatırımları tehlikeye soktu. Rusya, turizmden inşaata, ithalattan yatırımlara kadar birçok alanda Türkiye'nin işlerini zora koşuyor.

1 milyar dolarlık sebze-meyve ithalatına yönelik ilk ambargo Rusya Başbakan Dmitri Medvedev tarafından imzalanarak, yürürlüğe girdi. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen vatandaşın yüzünü güldürebilecek gelişmelerin de yaşanması bekleniyor.

Rusya'nın Türkiye'den gıda ürünlerine ambargo uygulaması, Türk halkının mutfak bütçesini rahatlatacak. Rusya'nın yaptırımlarının gıda enflasyonuna olumlu katkı sunması öngörülüyor. Rusya'nın Türkiye'den giden gıda ürünlerini geri çevirmesi, bu ürünlerin Türkiye'nin iç piyasasında bollaşmasına neden olacak. Ekonomistler bu yüzden Türkiye'nin gıda enflasyonunun düşüş göstereceğini belirtiyor.

GIDA DÜŞÜŞE GEÇER

Eczacıbaşı Yatırım Menkul Değerler Başekonomisti Sertan Kargın, Rusya'nın gıda ürünlerine ambargo uygulamasının Türkiye'de enflasyona mutlaka olumlu etkide bulunacağını söyledi.

Kargın, "Rusya'nın geri çevirdiği gıda ürünlerinin Türkiye'de arz edilmesi gıda enflasyonunu düşürecek. Bunun tam etkisini ölçmek zor. Ama gıda enflasyonundaki düşüş etkisinin hâlâ yüksek seviyelerde olan kurdan daha önde olacağını söylemek mümkün" diye konuştu.

Kargın, Rusya'nın Türkiye'den sağladığı tedariği, enflasyonunun yükselmesinden çekindiği için 3-4 hafta daha sürdüreceğini belirtti ve ekledi: "Ancak 2016'nın başında Rusya'nın yaptırımları Türkiye'deki gıda enflasyonu üzerinde etkisini göstermeye başlayacak."

Bu haber toplam 12761 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ