20 Nisan 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sakın Hazır Kıyma Almayın
20 Ağustos 2011 Cumartesi 16:18

Sakın Hazır Kıyma Almayın

Karaman Tüketiciler Birliği, Ramazan ayında vatandaşları hazır kıyma konusunda uyardı. Vatandaşlarımız, hazır kıyma almasın dedi.

SAĞLIĞA ZARAR VEREBİLİR

Tüm Türkiye’de olduğu gibi karamanlı vatandaşlarımız ramazan ayında alış veriş yaparken hazır kıyma almasın. Etin kilosu 20 TL, Kıymanın kilosu ise 13-14 TL dir. Halkımız, hazır kıymaların 5.6 TL düşük fiyatta olmasından dolayı tercih ediyor. Hazır kıymayı tercih etmesin sağlığa zarar verebilir.

UCUZA SATILAN KIYMADA KATKI MADDESİ VARDIR

Hazır kıyma satışı yapan işletmelerin vatandaşlarımız 174 Alo gıda hattına bildirmeleri gerekir. Tarım İl Müdürlüğü bu konuyu hassasiyetle takip etmelidir.Ucuza satılan kıymada ya katkı maddesi vardır yada ithal ettir. Satılan ithal etlerin % 30-40 yağdır.

KIYMANIN İÇERİSİNE BİR ŞEY KATILDIĞI RENGİNDEN ANLAŞILIR

Kıymaya bir şey katıldığının etin renginden anlaşıldığını ifade eden Ejder, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Ette siyahlanma oluyorsa o kıymanın içerisine mutlaka su katılmıştır. Kıymaya su katıldığı gün kıymayı daha parlak yapar ve yağsız görünür. Ancak bir gün ya da iki bekletilince kıymanın renginde siyahlanma olur. Tavuk taşlığı da kıymayı kıpkırmızı yapar, yağsız gösterir. Kelle eti, paça eti de katılıyor. Kıymanın içinde bir şey katıldığı zaman birkaç gün bekleyince kesinlikle renginden belli eder.

Uzmanlar da kıymaya farklı ürünler katıldığı zaman hem tüketicinin aldatıldığını hem de kıymanın daha çabuk bozulmasına neden olduğunu bildirdi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mükerrem Kaya, kıymanın içerisine bir şey katıldığı zaman çabuk bozulduğu için daha tehlikeli hale geldiğini belirterek, şunları söyledi:

”Kıymanın bozulması hızlanıyor. Özellikle dalak katılmışsa bozulma daha da hızlanır ve bu tehlikelidir. Kıymanın içerisine su, dalak, sakatat gibi şeyler katılırsa bozulma hızlanır ve patojenler ile mikroorganizmalar çabuk gelişir. Bu da insan sağlığını tehlikeye sokar.

Karamaninternet.com
 

Bu haber toplam 829 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ