18 Mart 2019 Pazartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarıkeçili Yöreükleri Vali Kahramanı Ziyaret Etti
01 Mayıs 2011 Pazar 12:27

Sarıkeçili Yöreükleri Vali Kahraman'ı Ziyaret Etti

Türkiye’deki son konargöçerler olarak bilinen Sarıkeçili Yörükleri Karaman Valisi Süleyman Kahraman’ı makamında ziyaret ettiler.

Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette Sarıkeçililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, gerçekleştirdikleri Büyük Anadolu Yürüyüşü hakkında ve amaçları hakkında Vali Kahraman’a bilgi verdi.

Pervin Çoban Savran yaptığı konuşmada; “ Sarıkeçililerin hiçbir teknolojiye ihtiyaç duymadan yıllardır doğayla iç içe yaşadıklarını belirterek, biz yıllardır ilden ile doğaya zarar vermeden göç ederek bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz diyerek Vali Kahraman’a doğaya, doğada yaşayan canlılara gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Kahraman, ziyarette yaptığı konuşmada;“Sizler Karaman’da bulunduğunuz sürece bizlerin misafirlerisiniz. Sizin güvenliğinizi sağlamaktan biz sorumluyuz çünkü siz bizim artık emanetimizsiniz, ilimizin emanetisiniz. Hem sizi rahat ettireceğiz hem de ihtiyaçlarınızı giderme konusunda size yardım edeceğiz.Bizim ilimiz çok eski tarihlere dayanmaktadır.

On bin yıllık geçmişi bulunan ilimizde Bizans, Roma, Selçuklu Osmanlı olmak üzere 4 medeniyet yaşamıştır. Tarihi ve kültürel zenginliği çok olan bir ilimiz vardır.Bu zenginliklerle beraber doğayı da koruyup kollamışız ki doğal zenginliklerimiz kayıp olmamıştır. Baktığınızda 10 bin yıllık eserleri şehrimizde görebilirsiniz.

Ama doğayı tahrip etseydik, değiştirseydik bir şey kalmazdı burada. Dereler, tepeler, ağaçlar, kuşlar bizim zenginliklerimizdir. Bizim onları her yönden koruyup kollamamız lazımdır. Bunları sağlayabilmek için devlet olarak Çevre ve Orman Bakanlığımızı kurmuşuz. Sizlerde inanıyorum ki bir gaye için, bir amaç için yürüyorsunuz.

Sarıkeçili yörükleri asırlardan beri yaşayan bir Yörük aşiretidir. Bu bizim ayrı bir zenginliğimizdir. Sarıkeçili kültürünü yaşatmak zorundayız. Bu göç ederek veya yerleşik olarak gerçekleştirilen faaliyetlerle olabilir. Sizlerden bir kısmınız yerleşik hayata geçmek istiyor. Bir kısmınız da gezerek bu kültürü devam ettiriyor. Biz hepsine saygı gösteriyoruz ve elimizden gelen her türlü desteği sizlere vermeye çalışıyoruz.” dedi.

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ