24 Mart 2019 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süneye Karşı Faydalı Böcek
07 Haziran 2011 Salı 18:26

Süneye Karşı Faydalı Böcek

Hububatın en önemli zararlılarından olan süne kışlaktan inen erginleri ile kardeşlenme döneminde hububat saplarını emerek danesi olmayan akbaşak oluşumuna;

Süt ve sarı olum dönemlerinde de yumurtadan çıkan yavrularının yaptığı emgi ile danenin özünü bozarak kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.

İl Tarım Müdür Vekili İsmail Uluad konu hakkında yaptığı açıklamada: “Günümüzde süneye karşı uygulanan kimyasal mücadele ile zararlının yaptığı zarar bir ölçüde giderilse de, kullanılan ilaçlar nedeniyle tabii denge bozulmakta, toprak, hava ve su kirliliği ortaya çıkmakta, insan ve hayvan beslenmesinde kullanılan bitkisel ürünlerde ilaç kalıntısı tespit edilmekte, hastalık ve zararlı etmenlerinde direnç oluşumu görülmektedir.

Kimyasal mücadelenin ortaya çıkardığı olumsuzluklar alternatif mücadele metotlarını gündeme getirmiştir. Bu noktadan hareketle, uygulamaya konulan biyolojik mücadele metotları ile sünenin tabiatta çoğalmasını kontrol eden doğal düşmanlarından yumurta parazitoitleri, nimf predatörleri ve kuşlardan yararlanma yoluna gidilmiştir. Bunlar içerisinde yumurta parazitoitleri en önemlilerindendir. İlimize geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Konya Tarım İl Müdürlüğünden 40.000 adet faydalı böcek(yumurta parazitoiti) getirilerek sünenin görüldüğü köylerde salımı gerçekleştirilmiştir” dedi.

 

Bu haber toplam 2105 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ