16 Şubat 2019 Cumartesi
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tıp dünyası Karamanlı Elifi Konuşuyor
06 Eylül 2011 Salı 19:07

Tıp dünyası Karaman'lı Elif'i Konuşuyor

Karaman'da oturan 18 yaşındaki Elif Özer'i ailesi 7 yaşındayken vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde ise çıkıklık olduğu için doktora götürdü.

Doktorlar yapılan muayenede Elif'in kalbi ve iç organlarının da ters tarafta olduğunu, çıkıklık içinde bir müdahale yapamayacaklarını söyledi. 18 yaşına kadar bir daha doktora gitmeyen Elif Özer'in ilerleyen çıkıklık nedeniyle vücudunda şekil bozuklukları belirirken, yürüme ve uyku bozukluğu yaşadı.

Bu durumdan kurtulmak için Özer, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi'ne başvurdu. Burada yapılan teşhislerde doktorlar, sadece vücudunda çöküklük veya çıkıklık olan hastaları gördüklerini, her ikisini de bir vücut da görmedikleri için araştırmalara başladı.

Konya'da, kalbi sağda ve iç organları ters tarafta bulunan, doğuştan vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık ameliyatla alınarak vücudu normal görünüme kavuşan 18 yaşındaki genç kızın yapılan kontrollerde sağlık sorununa rastlanmadı.

Meram Tıp ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Türk doktorlar Özer'in durumunu ABD, Arjantin, Danimarka, Brezilya, Kuzey Kore ve Rusya'da dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıyla görüştü.

18 yaşındaki kız bu görüşmelerin sonunda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ile SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok'un sorumluluğundaki ekiple operasyon yaptı. Yapılan operasyon sonucu genç kızın vücudundaki çıkık görüntü tamamen ortadan kalktı.

"KENDİMİ ÇOK İYİ HİSSEDİYORUM"

Ameliyatın ardından yaşadığı Karaman'dan Konya'ya gelen Elif Özer, doktorları tarafından kontrolden geçti. Kendisini çok iyi hisseden Özer, "Rahatsızlığımdan küçükken çok etkilenmiyordum. Yaşım ilerledikçe çıkıklık daha fazla belli oluyor ve çirkin görüntü nedeniyle üzülüyordum. Bunun yanı sıra çok yürüyemiyor, geceleri uyku problemleri yaşıyordum. Ameliyattan sonra rahat uyumaya ve yürümeye başladım. En çokta çirkin bir görüntüden uzaklaştım. Kendimi çok iyi hissediyorum" dedi.

Özer'in son kontrollerini yapan doktor Murat Kuru, "Elif'in ameliyatını 1,5 ay önce, Selçuk ve Marmara Üniversitesinden hocalarımız dünyanın dört bir yanından uzmanlarla görüşmeleri sonucu gerçekleştirdi. Bugün kontrolden geçen Elif'in bir sağlık sorunu görünmüyor. Kendisini de iyi hissediyor. Bundan sonrada düzenli kontrollerimiz devam edecek" dedi.

Elif'in vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olmasının dünyada ender rastlanan bir durum olduğunu belirten Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok, "Dünya çapında uzmanlarla yapılan görüşme sonucu ameliyat yaptık. Üzerinde yaklaşık 45 gün geçti, kızımızın sağlığı son derece iyi. Bundan sonra normal insanlar gibi hayatını rahatlıkla sürdürecek ve çirkin görüntüden uzak olacak" şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Altınok, Elif'in durumunun tıp dünyası için önemli olduğunu bu nedenle de yurt dışındaki konferanslarda gerçekleştirdikleri operasyonu anlatmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Karamaninternet.com

 

Bu haber toplam 1321 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ