20 Mayıs 2018 Pazar
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Osman Nevres YILMAZLAR / Çevre ve İnsan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TOPRAĞIMIZ EVİMİZ GELECEĞİMİZ

17 Haziran 2017 Cumartesi 14:00

Bugün 17 Haziran…

Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü.

Birleşmiş Milletler kararıyla 1995 Yılından beri her yıl 17 Haziran “Çölleşmeyle Mücadele Günü” olarak kutlanıyor. Bu yılki teması “Toprağımız Evimiz Geleceğimiz” dir.

Aral Gölü Dünyanın dördüncü büyük gölüydü 60 yıldır kurumaya devam ediyor.
Yağmur Ormanları giderek ormansızlaşıyor. BM raporlarına göre her yıl 7 milyon hektar orman alanı yok oluyor. Kuraklık Afrika’yı ciddi anlamda etkiliyor.

TOPRAĞIMIZ EVİMİZ VE GELECEĞİMİZE BAKALIM…

Toprağımız ve evimiz “Konya Kapalı Havzası” dır.
Konya Kapalı Havzası Türkiye’nin en az yağış alan yeridir.
Bilim insanlarımız bizin bölgemiz için ciddi uyarılarda bulunuyorlar.

Bilim insanları özellikle Konya Kapalı Havzasındaki su bilançosunun yılda 2.135 Milyar M3 açık verdiğini, tarımdaki sulamaların kontrol altına alınamadığını, yeraltı sularından kaçak çekimlerin giderek arttığını belirterek, bölge için yeni tarımsal planlamalar yapılması, su bilançosunun sürdürülebilir hale getirilmesini önemle vurguluyorlar.

Bildiğimiz gibi, 60 lı yıllarda bölgemizde Karapınar çölleşme örneği gösterdi. Devletimizin çabalarıyla çölleşmeye dur denildi. Benim gözlemlerime göre bu bölgede yine geriye dönüş var. Yöredeki göllerin kuruması bunu gösteriyor.

Aslında Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü bu durumu tespit etmiş vaziyette. Ancak ciddi önlemlerin alınması noktasında politika üretilemiyor. Göksu Nehrinden Mavi Tünel Projesiyle getirilecek 414 Milyon M3 su, havzadaki bilanço açığının beşte birine denk gelir. Asla yeterli bir önlem değildir.

Yeraltında su çeken kaçak kuyulara önlem alınmadıkça, Tarımsal sulamada modern teknikler uygulanmadıkça, Tarımsal ürün deseni değiştirilmedikçe, Havzanın su bilançosuna cebimizdeki para gibi dikkat etmedikçe “Toprağımız, Evimiz, Geleceğimiz” tehlike altındadır.
Kimse duyduk duymadık demesin.

Hoşça kalın. 17.06.2017

Osman Nevres YILMAZLAR
osmannevres42@hotmail.com

Bu yazı toplam 678 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ