22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ülkerde Birleşme
27 Ağustos 2011 Cumartesi 12:49

Ülker'de Birleşme

Ülker Bisküvi, ana faaliyet alanı unlu mamuller üretimine odaklanacak. Bu kapsamda bisküvi, çikolata ve kek kategorisi tek elde toplanacak.

Ülker Bisküvi'nin yeni yapılanmasında İdeal Gıda, Fresh Cake, Birlik, AGS üretim şirketleri ve Atlas satış şirketi, Ülker Bisküvi ile benzer şekilde Atlantik satış şirketi de Ülker Çikolata ile birleştirilecek.

Ülker Bisküvi, ana faaliyet alanı unlu mamuller üretimine odaklanacak. Bu kapsamda bisküvi, çikolata ve kek kategorisi tek elde toplanacak. Ülker Bisküvi'nin yeni yapılanmasında İdeal Gıda, Fresh Cake, Birlik, AGS üretim şirketleri ve Atlas satış şirketi, Ülker Bisküvi ile benzer şekilde Atlantik satış şirketi de Ülker Çikolata ile birleştirilecek. Bu yapılanmanın ardından Ülker Çikolata şirket hisseleri, Ülker Bisküvi tarafından satın alınacak.

Yıldız Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Holding'in amiral gemisi Ülker Bisküvi'nin, finansal yapısını sadeleştirmek için son yıllarda başlatılan çalışmaların üçüncü fazına gelindiği bildirildi. Bu çalışmada şirketin faaliyet alanı içine girmeyen iştirakler ve finansal yatırımların portföyden çıkarılarak ana işi olan unlu mamuller üretimine odaklanmanın hedeflendiği kaydedildi. Bu yapılanmanın ana hedefinin, Ülker'in liderlik vizyonu ve rekabet gücünü geleceğe taşımak ve tüketiciler, müşteriler ve hissedarlar nezdinde fayda yaratmak olarak belirlendiği vurgulandı.

-TEK ELDEN YÖNETİM-

2010 yılından bu yana ana faaliyet alanı içine girmeyen şirketleri portföyünden çıkaran Ülker Bisküvi'nin, yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda üretim, satış ve benzeri tüm fonksiyonları tek çatı altında toplayan ve bisküvi-çikolata-kek kategorisini tek elden yönetecek bir yapı oluşturmayı hedeflediğine dikkat çekildi. Bu hedef doğrultusunda yapılan çalışmaların üçüncü fazında öncelikle İdeal Gıda, Fresh Cake, Birlik üretim şirketleri ve Atlas satış şirketinin Ülker Bisküvi ile birleştirileceği, aynı şekilde Atlantik satış şirketi ile birleşecek olan Ülker Çikolata hisselerinin de Ülker Bisküvi tarafından satın alınacağı duyuruldu.

-"2.3 MİLYAR TL'LİK CİROSU İLE TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK GIDA ŞİRKETİ OLACAK"-

Ülker'in açıklamasında, "İşlemlerin tamamlanması sonrasında ortaya çıkacak şirket, yıllık 2.3 milyar TL'lik bir ciro büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük gıda şirketi konumunda olacak. Böylece şirketin bisküvi-çikolata-kek kategorilerinde odaklanarak, sinerji yaratılırken, rekabet gücü artacak" denildi.

Açıklamaya göre, Ülker Bisküvi'de finansal yapıdaki sadeleşme çabaları kapsamında 2010 yılında lojistik şirketi Netlog, gümrükleme işlerini yapan Dünya Gümrükleme, ambalaj şirketi Tire Kutsan ve finansal yatırım olan BIM hisselerinin bir kısmı portföyden çıkarılmıştı. 2011 yılına ise Besler Gıda, Sağlam GYO, PNS Pendik Nişasta, Hero Gıda hisselerinin elden çıkarılması işlemleri tamamlandı. Ayrıca 2011 yılında finansal yatırım olan BIM hisselerinin tamamı elden çıkarıldı. Bunun dışında temettü imtiyazına sahip hisse gruplarının imtiyazlarının kaldırılması için çalışmalara başlandı.

Bu haber toplam 2457 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ