22 Mart 2019 Cuma
Rus ambargosu mutlu edecek.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor.
Bunu yapmayan yandı! Cezası 571 lira.
Esentepede Satılık İmarlı Konut Arsaları.

Osman Nevres YILMAZLAR / Çevre ve İnsan

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YILKI ATLARI

20 Nisan 2018 Cuma 14:07

Son günlerin çevre adına flaş haberleri YILKI ATLARI.. Haberler şöyle:

“Ücretsiz Dağıtılacağı Açıklanan Yılkı Atları Ölüme Terkedildi”

“Yılkı Atları Satıldı. İhaleyi 368 Bin Liraya Bir Şirket Kazandı”

“Yılkı Atları Sahiplendirildi” vb.. haberler.

Yılkı Atları bölgemizde Karadağ’da yaşarlar.

2004 Yılında Konya Bozdağ’da yaşayan Yaban Koyunlarından 50 adedi Karaman Karadağ’a salındı. Anadolu yaban koyunları bir proje çerçevesinde Karadağ’a getirilirken hiç düşünülmedi mi? Burada yaban atları var, koyunlar burada yaşayabilir mi veya ikisi bir arada olunca neler olabilir? Bana göre bu memleketin konu ile ilgili uzmanları bu hesabı yapabilirler.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Yılkı Atları Kontrolü ve Rehabilitasyon Projesi” çerçevesinde 251 adet at yakalanarak doğal yaşam parkları ile at yetiştiriciliği ve işletmeciliğiyle uğraşan şahıslara teslim edildi. Bu güne kadar bu atlardan 16 tanesinin hastalık ve doğal nedenlerle öldüğü belirtildi. Yerel bazı yöneticilerin de atlar sahiplendirildi açıklamaları var.

Basında yer alan haberlerde ihale açılarak atların 368 Bin liraya satıldığı açıklanmaktadır. Resimlerde ise atların hiç de doğal yaşam ortamında olmadıkları net olarak belli. Sahiplendirildi diyerek kimse işin içinden çıkamaz. Biz dernek olarak bir köpeği sahiplendirdiğimizde kişiyi ve hayvanı takibe alırız. Siz ki Yılkı atını sahiplendirdik diyorsunuz. O zaman:

Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli 16 Nisan Tarihli Yeni Meram Gazetesindeki yazısında şu soruları soruyor.

Peki bu atlar kimlere verildi ?

Bu atlar kesime mi gittiler ?

Sakın bu atlar soframıza konuk olmasınlar ?

Kimlere verdiğinizi açıklamak zorundasınız.

Ümit Hanım haksız mı ? Unutmayınız ki kötü niyetli insanlar hep vardır. Hele hele sahiplendirme konusu çok önemli. Atı kayıtsız küreksiz vermemek ve takibini yapmak gerek.

Projeleri doğru yapalım beyler!!

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun amacı: Hayvanların rahat yaşamalarını, hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Türkiye Cumhuriyetini temsil eden HER DERECEDEN görevliler işi elinizin ucuyla tutmayınız. Unutmayınız ki HAYVAN HAKKI KUL HAKKINDAN ÖNCE GELİR.

Hoşça kalın. 17.Nisan.2018


Osman Nevres YILMAZLAR

osmannevres42@hotmail.com
 

Bu yazı toplam 678 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ